Domowe sposoby na chrapanie

Zapobieganie chrapaniu może przyjmować różną postać. Zwykle śpiąc w jednym łóżko z kimś, kto wydaje nocne dźwięki, staramy się go obudzić, by zmienił pozycję. Czasami to pomaga, zwłaszcza, kiedy ta osoba śpi na plecach. Z kolei chrapanie wywołane przeziębieniami, eliminujemy starając się udrożnić nos. Jeśli jest on zatkany katarem nie może przez niego swobodnie przepływać powietrze i chory chrapie. W tym celu warto także wypróbować plastry aromatyczne, ułatwiające oddychanie.

Domowych metod na chrapanie jest znacznie więcej. Nie od razu, bowiem chrapanie leczy się operacyjnie. Zabieg jest konieczny w przypadku przerośniętych migdałków znacznie utrudniających funkcjonowanie oraz złej budowy przegrody nosowej. Jeśli te dwa ostatnie powody chrapania można wykluczyć, to śmiało możemy korzystać z łatwiejszych metod eliminacji chrapania.

Bardzo często kobiety w ciąży mają problem z chrapaniem. Jeśli pojawiło się ono dopiero wtedy jest to oznaka, co najmniej kilku stanów. Zmienia się poziom hormonów, wraz ze wzrostem dziecka występuje większy ucisk na przeponę i zmniejsza się, jakość wdechu. W takich sytuacjach metodą mogą się okazać ćwiczenia w oddychaniu jak też joga dla kobiet w ciąży. Gdy w mieszkaniu jest zbyt suche powietrze koniecznie należy je nawilżyć, stosując specjalne nawilżacze. Można pokusić się również o zastosowanie elastycznych opasek rozszerzających przewody nosowe i ułatwiających przepływ powietrza. To sposób nie tylko dla kobiet w ciąży. Jeśli jednak chrapanie spowodowane jest u kobiet w ciąży nadciśnieniem tętniczym konieczne jest leczenie farmakologiczne, pod opieką lekarza.

W chwili kiedy chrapią osoby otyłe, najlepszym sposobem by ustrzec się niebezpiecznego bezdechu sennego jest dieta. Należy również wprowadzić codzienne ćwiczenia. Aktywność fizyczna ogólnie poprawia kondycję mięśni oraz pozwoli pozbyć się nadmiaru tłuszczu, jaki tez przyczynia się do pochrapywania. Ponadto:

  • ograniczamy picie alkoholu, zwłaszcza tuż przed snem.
  • kładźmy się w pozycji na boku, to zmniejszy ryzyko chrapania, jak też częstego budzenia się w nocy
  • używajmy do snu wygodnej poduszki, która zapewni ułożenie głowy wyżej niż tułów a jednocześnie nie będzie przyczyną bólu kręgosłupa