Przyczyny chrapania u dorosłych, chrapanie w ciąży

Chrapanie dotyczy sporej ilości osób. Zwykle nie przejmujemy się sporadycznymi jego przypadkami. Co więcej, niektórzy nie mają w ogóle pojęcia jak bardzo są głośni w czasie snu, póki ktoś nie zwróci im na to uwagi. Kłopoty zaczynają się wtedy, gdy osoba, z którą dzieli się łóżko, chrapie tak bardzo, że nie pozwala się komfortowo wyspać.

Gdy nie pomagają już zwyczajowe sposoby na pochrapywanie a winowajca, także zaczyna mieć problem z wysypianiem się, trzeba koniecznie przyjrzeć się nocnemu chrapaniu bliżej. Na początek wyjaśnijmy skąd biorą się owe dźwięki. Powstają one, kiedy zwiotczałe mięśnie gardła zaczynają drgać podczas wdychania i wydychania powietrza. Biorą w tym udział podniebienie miękkie i języczek. Osoby chrapiące mają także bardziej zwężone ujście gardła, a dodatkowo rozluźnione i zapadające się podczas snu mięśnie zmniejszają przepływ powietrza. Stąd biorą się nieprzyjemne dźwięki. Przyczyn wiotczenia mięśni jest wiele.

Nie każdy chrapiący, wydaje okropne dźwięki z tych samych powodów. Głównie palacze i osoby nadużywające alkoholu są narażone. Do chrapania przyczyniają się ponadto: otyłość, przerośnięte migdałki gardłowe i podniebienne a także nadużywanie środków uspakajających i pomagających w zasypianiu. Dodatkowo czynnikiem sprzyjającym jest brak aktywności fizycznej.

Są to przyczyny, jakie powstają głównie z winy osoby dotkniętej chrapaniem. Może jednak być ono także konsekwencją nieprawidłowej anatomicznej budowy przegrody nosa, która uniemożliwia swobodny przepływ powietrza. Także wady w budowie gardła mogą się przyczyniać do chrapania. Dodatkowo polipy i przerośnięte małżowiny nosowe. Chrapanie pojawia się najczęściej w pozycji na plecach. Zmiana ułożenia może pomóc. Jednak, zwykle winowajcą nie jest sposób, w jaki śpimy, a wspomniane wcześniej czynniki.

Problem dotyka nie tylko dorosłych. Chrapanie u małych dzieci bywa równie częste. Warto bliżej zgłębić ten problem, ponieważ nie leczone może prowadzić do bezdechu sennego, a tym samym poważnych powikłań snu i znacznego pogorszenia jego jakości. Bywa też i tak, że chrapanie pojawia się w ciąży. Co jest tego powodem? Przeziębienie, nacisk na przeponę, zmiany hormonalne. Warto zwrócić na nie baczną uwagę, ponieważ może być objawem nadciśnienia tętniczego.