Środki farmakologiczne: tabletki, krople, spraye, homeopatia

Pewnie wiele osób z problemem chrapania szukając skutecznej metody spotkało się licznymi cudownymi środkami na jego zwalczanie. Niekoniecznie muszą to być leki na chrapanie bez wyraźnego efektu. Wszystko zależy od tego co tak naprawdę je powoduje. Jeśli mamy problem przeziębieniowy lub cierpimy na alergię konieczne jest regularne leczenie obu przypadłości.

Rzadko też zdajemy sobie sprawę, że niedoleczone infekcje powodują zaleganie wydzieliny w kanałach nosowych oraz ciągłe jej powstawanie. Ta z kolei spływa do nosogardzieli skutecznie blokując swobodny przepływ powietrza. Nie mogąc swobodnie oddychać przez nos, oddychamy ustami a to może powodować charczenie, furgotanie itp.

Zwłaszcza alergicy powinni izolować się od alergenów, bo te prócz samego nosa podrażniają gardło, które staje się bardzo wrażliwe. W tym celu stosowanie kropli i spary’ów na chrapanie ma sens. Jeśli jednak nie to jest źródłem chrapania to z pewnością inne leki będą bardziej pomocne niż homeopatia czy zioła. Istnieją aerozole wprost działające na tkanki podniebienia, garda i języczka. Mająza zadanie je wzmacniać, obkurczać by te nie drgały przy oddychaniu i nie powodowały niemiłych dźwięków. Wiele takich aerozoli dostępnych jest bez recepty.

Ponadto jeśli powodem niedrożności nosa są polipy, koniecznie trzeba je usunąć stosując odpowiednie krople lub poddać się zabiegowi. Ich usunięcie może skutecznie ograniczyć chrapanie. Wiele osób decyduje się na klipsy i plastry rozszerzające ujścia nosowe i tym samym pomagające swobodnie przepływać powietrzu. Jeśli mamy suche powietrze w domu lub mieszkaniu szczególnie zimą to chrapanie może być spowodowane zbyt małą wilgotnością. Należy bezwzględnie stosować wtedy nawilżacze. To poprawia ogólne samopoczucie i może też wyeliminować problem z chrapaniem.

Innym ciekawym rozwiązaniem farmakologicznym są listki doustne. Służą one pokrywaniu miękkich ścianek gardłowych olejkami eterycznymi. Ich działanie zmniejsza drgania mięśni gardła poprzez ich naprężenie. Działanie spray’ów trwa zazwyczaj całą noc, tak więc stosujące je osoby mogą być spokojne o swój cichy sen. Można też spróbować ziołowych preparatów na chrapanie.